Pozor: Web nemusí zcela odpovídat aktuální právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů (zák. č. 257/2016 Sb.). Články totiž již mohou obsahovat neaktuální informace.

Směnka aneb o co se vlastně jedná?

24. května 2015

Směnka je jistým druhem úvěru. Jedná se vlastně o cenný papír, se kterým může jeho držitel obchodovat. Ze směnky musí jasně vyplývat, jaké vztahy mezi sebou mají obě smluvní strany, konkrétní povinné údaje upravuje přímo zákon.

Směnkou se dlužník zavazuje, že svému věřiteli uhradí druh ve stanovený čas a na stanoveném místě.

Zákonem stanovené náležitosti směnky

Směnka má zákonem určené povinně uvedené údaje, bez kterých se stává neplatnou a bezcennou. Podíváme se na to konkrétně: na směnce musí být jasně a doslovně uvedeno, že se jedná o směnku. Dále musí obsahovat jméno věřitele, který poskytl peníze a vystavil směnku, příkaz uhradit danou půjčenou částku, jméno a adresu toho, kdo si na vystavenou směnku půjčil peníze a bude jí v budoucnu splácet, informace o přesně určeném místě, kde dojde ke splacení půjčených peněz, datum a místo vystavení směnky a podpis toho, kdo směnku vystavil.

Tyto údaje nesmí na směnce chybět, byť by chyběl jen jeden, stává se směnka jen bezcenným kusem papíru. Jaké údaje mohou být na směnce uvedeny navíc, již zákon neupravuje. Není ale třeba od věci zmínit se, o jakou přesnou částku se jedná.

Výhody a nevýhody směnky

Směnka má, asi jako vše, své světlé i stinné stránky. Výhodou jistě bude možnost rychlého získání peněz a vyhnutí se schvalovacímu kolotoči u banky. Mezi nevýhody pak řadíme situaci, kdy se stane, že nesplatíte směnku včas. V této situaci, pokud se nedohodnete s věřitelem jinak, vás zcela určitě čeká soudní řízení, jelikož poskytovatel půjčky nemá jinou možnost, jak své peníze vymáhat. Exekuční řízení vás tak může čekat mnohem rychleji, než například při problémovém splácení u bankovní společnosti. Rizika z půjčky na směnku však neplynou jen pro dlužníka, ale i pro věřitele. Konkrétně je třeba klást obrovský důraz na správné vyplnění směnky, aby místo cenného obchodovatelného papíru nedržel věřitel v ruce jen kus ničeho.


Další tipy:

Půjčka před výplatou – rychlá, ale drahá záplata
Podnikatelské úvěry Fio Banka
Jak používat kreditní kartu
Co je to směnka
Jak probíhá refinancování půjček

Co je to ESG investování?
SMS půjčka bez poplatku 1 Kč
Nejvýhodnější konsolidace půjček
Zuno půjčka
Půjčka ještě dnes na účtě
Rychlé půjčky Liberec
Půjčka CreditOn
Kam můžeme investovat


Doporučujeme:

Půjčka 50000 Kč patří mezi často žádané a oblíbené půjčky. Bližší informace o nabídce těchto půjček se dozvíte na půjčka50000-ihned.cz

Půjčka bez doložení příjmu - online půjčka, u které nemusíte dokládat, kolik vyděláváte.

S výběrem kávovaru Vám poradíme na stránkách www.kávovary-informace.cz.

Potřebujete půjčku 150000 na auto, na bydlení, nebo zkrátka na cokoliv? Navštivte stránky Půjčka-150000.cz

Ze světa půjček:

Něžnější část populace jistě využije půjčku pro ženy, která je šitá na míru finančním potřebám žen. A pokud vám chybí peníze napříkla na vybavení domácnosti, můžete využít půjčku do 20000 ihned.

Trh půjček ale nabízí také další možnosti – kupříkladu Půjčky na ruku ihned nebo rychlou půjčku bez registru jako příklady nebankovních půjček. Pro ty, kteří mají více půjček a chtějí je sloučit do jedné je tady pak konsolidace půjček bez registru.


© 2019 iPůjčka-ještě-dnes.cz, všechna práva vyhrazena.
Provozovatel webu není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb.